ABD Başkanı Joe Biden, kopya kağıdı ile yakalandı

24.06.2022 13:19 Son Güncelleme: 24.06.2022 13:20 ABD Başkanı Joe Biden, dün katılmış olduğu bir görüşmede elinde duran kâğıdı yanlışlıkla havaya kaldırdığında başına geleceklerden habersizdi. “Roosevelt Odasına girin ve katılımcılara merhaba deyin” diye süregelen maddeler halinde yazılmış direktiflerin bulunmuş olduğu bu kâğıt bir kez daha Biden’ın cemiyet içinde, bilhassa de mühim toplantılarda yapacakları ve yapmaması gerekenlerin danışmanları tarafınca kendisine iletildiğinin bir öteki kanıtı oldu.
GAFLARI VE UNUTKANLIĞI İLE GÜNDEMDE
Gaflarıyla gündemden düşmeyen Joe Biden’a hususi olarak hazırlanan bu direktiflerde kendi koltuğuna oturması ve konuşmalarını ve yorumlarını kısa tutup 2 dakika ile sınırlandırması söyleniyor. NOTU KALDIRINCA YAKALANDI!
Biden, ABD yönetiminin petrol şirketleriyle üstün dereceli gaz fiyatlarıyla savaşım mevzusunda sabah toplantısına katıldıktan sonrasında rüzgâr endüstrisi yöneticileriyle yapmış olduğu bir görüşmede belgeyi geriye doğru tuttuğunda bir fotoğrafçı bu anı belgeleyen fotoğrafı çekmeyi başardı.
Daktilo edilmiş notta muhabirler ulaştıktan sonra “Kısa yorumlarda bulunacaksınız (2 dakika)” yazıyor.
Notta muhabirler ayrıldığında, “AFL-CIO Başkanı Liz Shuler’a bir sual soruyorsunuz” ve peşinden “katılımcılara teşekkür ediyorsunuz” ve “Ayrılıyorsunuz.” yazıyor.

Biden’a verilen talimatlar şu şekilde sıralandı:
– Roosevelt Odası’na SEN gireceksin ve katılımcılara merhaba diyeceksin.– SEN oturacaksın.– Basın mensupları gelecek.– Sen 2 dakika brifing vereceksin.– Basın mensupları odadan çıkacak.– Liz Schuler’e SEN bir sual soracaksın. (Hatırlatma: Liz online olarak toplantıya katılacak)– SEN katılımcılara teşekkür edeceksin.– SEN odadan çıkacaksın.
DAHA ÖNCE DE YAŞANDI
Posta gazetesinde yer edinen habere gore Biden’ın bu tür toplantılarda personel notlarını kullanımı, daha ilkin, mesela geçen temmuzda bir yardımcının “Efendim, çenenizde bir şey var” diye başkanı uyarmasına benzetildi. Biden ek olarak bu notu gazetecilerin ve fotoğrafçıların karşısına çıkacak şekilde tuttu.
Biden’ın, mesajını denetim etmeye çalışan personele, onu denetim etmeden, beklenmedik kamuya açık ifadeleriyle çelişecekleri noktaya kadar sert davranılmış olduğu bildiriliyor.
Bu haberlere gore Biden, mart ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle iktidardan uzaklaştırılması çağrısında bulunduğunda söylediklerini kastetmediğini söyledikten sonrasında personele kendisinin ABD Başkanı bulunduğunu hatırlattı.
TEPKİ GÖSTERDİ
NBC News’da geçen ay gösterilen bir habere gore Biden danışmanlarına bu yapılanların onu baltaladığını ve yükselişini elde eden özgünlüğünü bozduğundan şikâyet etti. Daha da ötesi bu yapılanlar Biden’ın başkanlığına aslına bakarsanız karşı olan Cumhuriyetçileri de etkiliyor ve Biden’a daha sert eleştirilerin gelmesine niçin oluyor.
Biden’ın Putin hakkında açıklamasından bigün sonrasında, Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Ron Klain, CNN Beyaz Saray muhabiri John Harwood’un, Biden’ın sözlerinin “Disiplinde mühim bir düşüş” gösterdiğini belirten bir mesajını retweet etti .
Cumhuriyetçiler çoğu zaman 79 yaşındaki başkanı zihinsel gerileme içinde olmakla suçluyor. Eski Başkan Donald Trump da 2020 seçimleri öncesinde Biden’ın bilişsel olarak “vurulduğunu” iddia etmişti.
Biden:

Son Dakika Haberler