ABD’den ‘Rusya’ iddiası: Karadeniz limanlarına mayın döşeme emri verildi

24.06.2022 10:26 Son Güncelleme: 24.06.2022 10:27 ABD, Rus donanmasının Ukrayna’nın Karadeniz limanlarına mayın döşeme emri verdiğini söylemiş oldu.
Gizliliği yeni kaldırılan ABD istihbaratına nazaran, Rus birliğine Odesa ve Ochakiv limanlarına mayın döşeme emri verildi ve Ukrayna tahıl ihracatının ablukasının bir parçası olarak Dinyeper Nehri’ni ise çoktan mayınlarla döşedi.
İstihbarat operasyonu, bu hamlelerin Rusya’nın küresel kıtlığı tetiklemekle tehdit eden tahıl ihracatı ablukasının bir parçası bulunduğunu iddia ediyor.
UYDU GÖRÜNTÜLERİ ABD TARAFINDAN YAYINLANDI
ABD’li yetkililer ek olarak, tahıl ihracatındaki kesintinin küresel bir kıtlığı tetiklemekle tehlike arzettiği bir zamanda, Ukrayna’nın en büyük ikinci tahıl terminali Mykolaiv’de bu ayın başlarında Rus roket saldırılarının yol açmış olduğu hasarı gösteren uydu görüntüleri yayınladı. Mykolaiv’deki ayçiçek yağı depolama tankları da çarşamba günü saldırıya uğradı. Rusya, Karadeniz limanlarının çevresine mayın döşediğini yalan olduğunu beyan etti ve Kiev’le ilgili iddiaları tersine çevirerek Ukraynalıların kendi limanlarına mayın döşediğini iddia etti.

ABD istihbaratı bunun, hâlâ Ukrayna kontrolündeki kıyı şeridini kesmek için ortaya konan bir Rus stratejisi bulunduğunu söylüyor.
Özgürlük’te yer edinen habere nazaran ABD’li bir yetkili, “ABD, Karadeniz filosunun Ukrayna’nın Odesa ve Ochakiv limanlarını etkin bir halde ablukaya alma emri altında olduğu bilgisine haiz. Rusya’nın kuzeybatı Karadeniz’de mayın döşemediği iddialarına karşın, Rusya’nın aslına bakarsak Karadeniz’de Ochakiv civarlarındaki mayınları yerleştirdiğini doğrulayabiliriz. Ek olarak Rus güçlerinin daha ilkin Dinyeper Nehri’nde de mayın kullandığına dair işaretlerimiz var.” sözleriyle iddiaları deklare etti.
Yetkili, “Ukrayna’nın deniz yöntemiyle ihracatı küresel besin güvenliği için dirimsel ehemmiyet taşıdığından, Rusya’nın Karadeniz’in kuzeyindeki üçte birlik alanda deniz ticaretinin durmasına yol açan ve bölgeyi navigasyon için güvensiz hale getiren eylemlerinin tesiri küçümsenemez” dedi.

TAHILIN YÜZDE 95’İ BU LİMANLARDAN ÇIKIYOR
Ukrayna’nın dünya buğday ihracatında 10’uncu sırada olduğu ve bu ihracatın ortalama yüzde 95’inin Karadeniz limanları üstünden ülkeyi terk etmiş olduğu biliniyor.
Öte taraftan alternatif kara yolları incelenirken, İngiltere, Karadeniz üstünden kargo gemilerine eskortluk teklif eden Türkiye’ye teknik uzmanlık teklif etti. Ankara da tavsiye edilen tahıl konvoylarını görüşmek suretiyle Rus yetkililerle bir toplantı zamanı belirleyemediğini söylemiş oldu.
ABD dün ek olarak, Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Mykolaiv’deki Nika-Tera tahıl terminaline 4 Haziran’da Rus saldırısında verilen hasarın ölçeğini gösteren uydu görüntülerinin gizliliğini kaldırdı.
ABD’li yetkililer “Görüntü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin, bölgedeki tahıl silolarından üçünün yanı sıra tahılları gemilere yükleyen konveyör sisteminin yok olmasına yol açtığını açıkça ortaya koyuyor” dedi.
Bu da Rusya’nın saldırısı sebebiyle tahıl terminalinin ihracat kapasitesinin minimum üçte bir oranında azaldığı anlamına geliyor.

“KITLIK ŞİMDİ BAŞLAYACAK”
Perşembe günü gösterilen video görüntüleri ek olarak, Ukrayna’nın Karadeniz limanı Mykolaiv’deki bir terminalde, Rus roket saldırısının niçin olduğu ayçiçek yağı depolanan iki tankın ciddi hasar aldığını gösterdi.
Kremlin, küresel bir kıtlığı tetiklemeye emek vermeyi resmen reddetti, sadece bu haftanın başlarında Rus devleti yanlısı basın kuruluşu RT’nin başkanı Margarita Simonyan, stratejinin bu bulunduğunu öne sürdü.Simonyan , St. Petersburg Ekonomik Forumu’na verdiği demeçte , “Kıtlık şimdi başlamış olacak ve yaptırımları kaldıracak ve bizimle dost olacaklar, zira bizimle dost olmamanın olanaksız bulunduğunu anlayacaklar” dedi.
Kremlin’den ‘çalıntı tahıl’ iddialarına cevap

Son Dakika Haberler