Asgari tutara zam olacak mı? Asgari ücret 2022 ne kadar, kaç TL olacak?

25.06.2022 10:23 Son Güncelleme: 25.06.2022 10:24 Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren izahat Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alim’den geldi. Bakan Alim asgari ücrette ara zam ile ilgili sinyali verdi. İşte detaylar…
ASGARİ ÜCRET 2022 NE KADAR OLACAK?
Bakan alim açıklamasında “Türkiye ekonomik dalgalanmalara, enflasyonlara karşın bu büyümeyi sürdürüyor. O halde enflasyonun tahribatına karşı çalışanları ve emeği korumak bizim vazifemiz. Biz emeği, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz. Şu demek oluyor ki önümüzde Temmuz periyodu var. Çalışanlarımızla yalnız kamu emeklileri ile kamu çalışanları ile değil, {özel sektör} emeklileri ile Bağkurlularla çeşitli konumda bulunan emekliler de dahil hepsini kapsayan, yalnız enflasyon farkını değil onların toplumsal konumlarını destekleyecek bir emek harcamayı sürdürüyoruz. Şu demek oluyor ki temmuz ayında tüm çalışanların yüzünü güldürecek, asla eğer olmazsa enflasyona karşı ‘Benim devletim benim yanımdadır’ dedirtecek bir düzenlemeyi de Türkiye gerçekleştirecek durumdadır” dedi. Bu kapsamda enflasyonun etkilerini azaltacak bir asgari ücret artışının gerçekleşmesi umut ediliyor.
ASGARİ ÜCRET TEMMUZ ZAMMI OLACAK MI?
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında “Kıymetli kardeşlerim, petrol fiyatlarının 2-3 kat arttığı bir dönemde, dünyada neyin nereye geldiğini takip ediyorsunuz. Ücretliler başta olmak suretiyle her kesimden vatandaşımızın gelirlerini artırarak aradaki farkı kapatacak programları hazırlıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.
Bu izahat da asgari ücretteki ara zam beklentisini güçlendirmişti.
ASGARİ ÜCRETE ZAM NE ZAMAN?
Ihtimaller içinde ara zam gerçekleşirse emekli ve işyar zamlarında olduğu şeklinde asgari ücret zammı da temmuz maaşlarına yansıyacak. Sadece ara zam gerçekleşmezse geçtiğimiz yıllarda olduğu şeklinde yılbaşında yeni asgari ücret belirlenecek.
HANDE FIRAT TÜRK-İŞ BAŞKANI İLE GÖRÜŞTÜ
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay da bir görüşme gerçekleştirmişti. TÜRK-İŞ Başkanı’yla görüşen Hande Fırat Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Atalay arasındaki görüşmenin perde arkasını söyledi.
Söz mevzusu görüşmenin detaylarını özetleyen Hande Fırat, “Ergün Atalay, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretlinin, dar gelirlinin, işsizin durumunun bilincinde bulunduğunu söylemiş oldu’ dedi. Cumhurbaşkanı, asgari tutara zam yapılacak mı yapılmayacak mı sorusuna da var ya da yok dememiş. Pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısında bakanlar Erdoğan’a çalışmalarını sunacaklarmış ve Cumhurbaşkanı kararını verecekmiş.” ifadelerini kullandı.
Asgari tutara zam gündemde mi? Hande Fırat, Erdoğan-TÜRK-İŞ görüşmesinin perde arkasını söyledi
  

Son Dakika Haberler