“Çocuğun yaşına gore spor dalı seçilmeli”

27.06.2022 23:31 Haber Deposu: İHA Prof. Dr. Cem Coşkun Avcı, spor faaliyetlerinin yaşa hususi hazırlanması icap ettiğini belirtti. Mevzuyla ilgili data veren Prof. Dr. Avcı, kas yapısı ve vücut dengesinin her yaşta farklılık gösterdiğini vurgulayarak, “Minik yaşlarda kafa ağırlığı, vücut ağırlığına gore daha ön plandayken çocuk büyüdükçe, erişkin şekline dönüştükçe kafa hacmi ve ağırlığı vücut ağırlığına oranı azalır. Kasların da şekli, boyutu, hacmi değişmeye başlıyor, bu yüzden her yaşta her spor uygun değil. Bilimsel olarak belli yaşlarda evlatların yapacağı daha fazlaca tavsiye edilen, daha fazlaca yarar göreceği sporlar var. Genel olarak jimnastiğe adım atmak için 4 ila 6 yaş aralığı idealdir. Yüzmeye adım atmak için 5 ila 6 yaş, tenis seçimi sporları da 7 ila 8 yaşından itibaren öneriyoruz. Basketbol, voleybol şeklinde sporları 9 ila 10 yaşından itibaren, hentbol ve atletizm seçimi sporlara da 10 yaşından itibaren başlanması faydalıdır. Birazcık daha yoğun, fizyolojik ve kas aktivitesinin içinde bulunmuş olduğu kürek, okçuluk, futbol şeklinde sporları ise 12 yaşından itibaren öneriyoruz.
Ağır sporları, halter yada daha değişik müdafa sporlarını da 15 ila 16 yaşından itibaren öneriyoruz” diye konuştu. “Hem fizyolojik hem ruhen gelişimi sağlar” Sporun hem çocuklar hem erişkinler için faydalarına işaret eden Prof. Dr. Avcı, sözlerine şu şekilde devam etti: “Spor bedenin esnek hale getirilmesi, temel becerilerin geliştirilmesi, dayanıklılığın, dengenin sağlanması için son aşama faydalıdır. Spor yapmak evlatların gövde ve ruh gelişimine büyük katkı sağlar. El ve göz arasındaki koordinasyonu sağlaması, hız kazanılması, motor yeteneklerin geliştirilmesi için spor fazlaca faydalıdır. Erken çocuklukta başlamış olan aktiviteler, bilhassa ekip sporları evlatları ruhsal olarak da geliştirir. Bu sporlarda paylaşmayı, arkadaşlığı öğrenirler. Birazcık daha büyük çocukluk döneminde ise güç ve enerji gerektiren egzersizler faydalıdır. Şu sebeple hem postural gelişime faydası olur hem de kas kütlesini arttırır. Vücudu Bir ekip rahatsızlıklara karşı daha dirençli hale getirir. Bilhassa fena alışkanlıklardan korunmada da sporun büyük faydası bulunmaktadır.” “Fizyolojik yapılarına gore seçin” Prof. Dr. Avcı, ufaklıklara sporu sevdirmek için en mühim etkenlerden birinin sevdikleri sporu yapmalarını sağlamak olduğuna değinerek, “Evlatların hangi spora ilgisi var ise onunla ilgilenmelerini sağlamamız lazım. Bu çocuğun kabiliyetine gore değişmiş olduğu şeklinde fizyolojik yapısına gore de değişiyor. Kimi evlatların fizyolojik anlamda daha ağır bulunduğunu ve hareket-motor kabiliyetinin daha düşük bulunduğunu, kimi çocuklarında daha hareketli bulunduğunu görüyoruz. Kimisi uzun kas yapısına, uzun iskelet yapısına haiz, kimisi çevikliğe dayalı çabukluğa dayalı sporlara daha yatkın. Dolayısıyla evlatların değişik sporlar arasından seçim yapmalarına, sevdikleri sporu seçmelerine imkân tanımak gerekiyor ve gerçekçi olmak gerekiyor. Evlatların kendisine uygun olmayan, başaramayacağı spor mevzusunda ailenin ısrar eden bir tavır içinde bulunmaması gerekiyor. Çocuklarda spor esnasında bir ekip stresle ilgili emareler ortaya çıktığında da bunlara zamanında müdahale edilmesi gerekiyor. Mesela evlatların antrenmana gitmeyi istememesi, bitkinlik olması şeklinde durumlarda, fizyolojik yorgunluğun arttığı dönemlerde bunlar sakatlığa sebep olacağı için stres ve bitkinlik emarelerini kesinlikle dikkate almak gerekiyor. Çocuklar yaptıkları sporlarda başarıya ulaşmış olsalar da olmasalar da daima destek olmak lazım” ifadelerini kullandı.
“Çocuğunuzdan daha aşırı istekli olmayın”
Prof. Dr. Cem Coşkun Avcı, sporla ilgilenen ebeveynleri, evlatlarının spor hayatlarında onlardan daha aşırı istekli olabildiği mevzusunda uyararak açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Bu durumda olumsuzlukları, başarısızlıkları çocuğa yansıtmamak gerekiyor. Daima pozitif anlamda destek olunması ve evlatların bunu hissetmesi gerekiyor. Ailenin çocuğa iyi bir örnek olması lazım, ailede asla spor meydana getiren biri yokken çocuktan bunu bilhassa bekleyip bu mevzuda ısrar etmek fazlaca gerçekçi bir yaklaşım olmuyor. Şu demek oluyor ki elimizden geldiğince bunu desteklerken ebeveynin da elinden geldiğince eşlik etmesi bunun için iyi bir örnek teşkil ediyor. Bu mevzuda da çocuklarla beraber hareket etmek gerekiyor. Spor ekipmanları da dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzu, bazı ekipmanlar çocuklar için özendirici olabilir. Mümkünse bu tarz şeyleri imkânlarımız ölçüsünde temin ederek ufaklıklara bu mevzuda destek olmalıyız. Basketbol yada futbol tutkunu bir çocuk için sevilmiş olduğu takıma ilişkin gelişimleri ve onlarla ilgili haberleri okumalarına destek olmak, bunların takibini sağlamak. Sevdikleri takımlarla ilgili malzemeler, formalar temin etmek motive edici oluyor. Evlatların bir çok amatör düzeyde olduğundan sporda bir süre dayatması yapmamak gerekiyor. Yalnız burada en mühim şey tertipli olarak spor yapmalarını sağlamaktır, bu alışkanlığı kazandırmak. Fizyolojik yorgunluğa sebep olmayacak şekilde süreler mevzusunda esnek olmak gerekiyor.”

Son Dakika Haberler