Çocuklarda kalp ritim bozukluklarına dikkat

Ritim bozukluğu kalbin normalden yavaş, süratli yada düzensiz hızda emek vermesi olarak tanımlanmaktadır. Düzgüsel ritminde çalışmayan kalbin kan pompalama düzeni de bozulacağından kişide çeşitli bulgular ortaya çıkar.
Emareleri nedir?
Çarpıntı, halsizlik, acele yorulma, göz kararması, baş dönmesi, göğüs ağrısı, eforla ortaya çıkan bayılma ,ilerleyen ve tedavi edilmemiş bazı ritim bozukluklarında kalp yetersizliği, ve hatta ani kalp durması.
Çarpıntı devamlı kalpte ritim bozukluğu anlamına gelmeyebilir. Alev ateş hastalıklar, kansızlık yada tiroid bezi hastalıklarında da şahıs kalp hızı değişikliğini çarpıntı olarak algılayabilir. Bu yüzden çarpıntı şikayeti ile başvuran hastalarda çocuk hekimi tarafınca bu değerlendirmelerin de yapılmış olması gereklidir.Tanı iyi mi konur? Ebeveyn şikayetlerden kuşku eder ve hatta tanı konmasında destek sunar. Anneler bu mevzuda oldukça duyarlı ve iyi gözlemcidir. Her şeyi düzgüsel olan bir çocukta ani gelişen bu şikayetlerin varlığında çocuğun kalbinin üstüne elinizi koyduğunuzda sayamayacağınız kadar süratli bir kalp atımı olduğu fark edebilirsiniz. O sırada çocuğunuzda hafifçe göğüs ağrısı, yüzde solukluk olabilir.
Akıllı telefon uygulamalarındaki parmaktan nabız sayımı, gene şüphede kalındığında medikal ürün satıcılarından alınabilecek ufak parmak probları ile hem o sırada çocuğunuzun nabzını hem de oksijen miktarını ölçebilirsiniz. Böylelikle kısa süreli atakların varlığını saptamış ve doktorunuza ön informasyon olarak vermiş olabilirsiniz. Uzun devam eden çarpıntı ataklarında en yakınınızdaki sıhhat kuruluşuna başvurmak ve EKG çekilmesi yararlı olacaktır. Lütfen bu EKG’yi saklayınız ve sizi takip edecek çocuk kardiyoloji hekimine gösteriniz.Çocuk kardiyoloji hekimi tanı için neler yapar?
EKG değerlendirme, Ekokardiyografi ile kalp içi yapıların değerlendirilmesi, 24 saatlik ritim holter kayıtları alınması, event recorder, kalp içi loop recorder, efor testi, Transözefageal alektrofizyolojik emek verme, elektrofizyolojik emek verme yapılarak tanı konur.
Prof.Dr.Ayhan Çevik, hastalığın tedavisi mevzusunda şunları açıkladı; ”Hastanın yaşı, ritim bozukluğunun tipi ve derecesine bakılırsa ilaç tedavisi verilir ya da ablasyon tedavisi uygulanır. Bilhassa süt çocukluğu döneminde ortaya çıkan ritim bozukluklarının zaman içinde düzelme eğilimi vardır. Verilecek ilaçlar ritim bozukluğunun yan tesirini ortadan kaldırmaya yönelik olup kati çözüm değildir.5 yaşından sonrasında devam eden ritim bozukluklarında elektrofizyolojik emek verme yapılarak kalpte ablasyon tedavileri uygulanır.” dedi.
 

Son Dakika Haberler