Çocuklarınıza yemekte tablet, telefon vermeyin

24.06.2022 23:17 Haber Deposu: DHA Bilhassa annelerin çocuklarına rahat yedirebilmek adına yiyecek esnasında bir şeyler yedirdiğini söyleyen Diyetisyeni Dyt. Sena Çelik, “Günümüzde evlatların daha fazlaca teknolojiyle iç içe olmasıyla beraber tv ve bilgisayar karşısında fazlaca zaman geçirmesi ve fizyolojik aktivitelerden büyük çoğunlukla tamamlanmamış kalması, çocukluk çağındaki aşırı kiloluluğun başlıca nedenlerindendir. Bilhassa evlatların yiyecek yerken tv izlemeleri yada telefon ve tablet kullanmaları, evlatların yedikleri yemeğe odaklanmalarına engel olarak, tokluk sinyallerini daha geç algılamalarına ve böylece yemeleri ihtiyaç duyulan miktardan fazlaca daha fazlasını yemelerine sebep olmaktadır” dedi. Aşırı kiloluluk tüm dünyada mühim bir halk sağlığı sorunudur diyen Dyt. Sena Çelik obeziteyle ilgili olarak dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde söyledi: “Çocuklarda yaş ve cinsiyete bakılırsa hazırlanan vücut kitle endeksi persentil eğrileri kullanılarak 85 persentil üstü olan çocuklar aşırı şişman, 90 persentil üstü olanlar ise obez olarak sınıflandırılmaktadır. Çocuklarda vücut kompozisyonuyla beraber yaşa bakılırsa ağırlık, yaşa bakılırsa boy ve boya bakılırsa ağırlık da değerlendirilmelidir. Çocuklar için en büyük çevre etmenleri ebeveyn yaşam seçimi ve dost ortamıdır. Evde sıhhatli beslenme düzeni takip edilse bile kreşe, anaokuluna yada ilkokula süregelen çocuklar sağlıksız gıdalarla tanışmaktadır ve böylece aşırı kiloluluk riski daha da artmaktadır.”
“PSİKOLOJİK PROBLEMLER OBEZİTEYİ TETİKLİYOR” Dyt. Sena Çelik, fastfood seçimi beslenmenin ve fizyolojik hareketin azlığının yanı sıra ruhsal bir problemin de obeziteyi tetikleyebileceğini aktardı: “Günümüzde şeker ve yağ içeriğinden varlıklı daha kalorili yiyeceklerin tüketim sıklıklarının artması, fast-food zincirleriyle birlikte porsiyon teriminin zaman içinde değişim göstermesi, fizyolojik aktivitenin fazlaca azca olduğu ya da olmadığı yaşamın yaygınlaşması çocuklukta aşırı kiloluluğun ortaya çıkmasında etkendir. Aşırı kiloluluk riskini arttıran öteki etkenler ise buluğluk çağlarında yaşanılan fizyolojik gelişmelerle beraber iştah artması, sağlıksız gıdalara eğilim ve aile kontrolünün beslenme üstündeki tesirinin azalmasıdır. Ek olarak depresyon, anksiyete (kaygı bozuklukları), düşük kişilik kaygısı, kendi vücudundan memnun olmama ve duygular üstünde denetim sağlayamama şeklinde ruhsal faktörler de çocuklarda obeziteyi tetikleyen öteki mühim unsurlar içinde yer verilmiştir.”
“OBEZİTE BİRÇOK KRONİK RAHATSIZLIĞA SEBEP OLUYOR”
“Aşırı kiloluluğun çeşitli kronik hastalıklara sebep olduğu bilinmekle beraber morbidite ve mortiliteyi arttırdığı ek olarak bilinmektedir. Kardiyovasküler hastalıklar, insülin direnci, tip 2 diyabet, hipertansiyon (yüksek gerilim), hiperlipidemi, uyku apnesi ve bazı kanser türleri aşırı kiloluluğun sebep olduğu başlıca hastalıklardandır. Ek olarak, aşırı kiloluluk safra kesesi hastalıklarına, kireçlenmeye, karaciğer yağlanmasına, astıma, solunum hastalıklarına, tane düzensizliklerine, hirsutizme (aşırı kıllanma) ve kas ve iskelet problemlerine yol açmaktadır.”
“KİŞİYE ÖZEL OLMAYAN DİYETLER KİLO VERME SÜRECİNİ ETKİLEYEBİLİR”
Dyt. Sena Çelik son olarak internette yer edinen yanlış rejim bilgilendirmelerinin zayıflama sürecini etkileyebileceği mevzusunda uyarılarda bulunmuş oldu: “Günümüzde artan aşırı kiloluluk vakaları ve aşırı şişman olma problemlerinin artışıyla beraber çeşitli rejim yaklaşımları ortaya çıkmıştır. Bu yaklaşımların bir çok yanlış rejim uygulamalarını içermektedir. Bilhassa aşırı kiloluluğun artmasıyla beraber insanların son zamanlarda diyetisyen yardımı almadan bilgisizce kendi başlarına rejim yapmaları yada web, tv, mecmua, gazete şeklinde yanlış bilgilendirmelerin bol miktarda yer almış olduğu medya gruplarından informasyon sahibi olarak uyguladığı yanlış rejimler ile kendi sağlıklarını riske atmaktadır. Rejim ürünlerini sınırsızca yeme, aşırı oranda su tüketme, yağı ve karbonhidratı kısıtlayıp aşırı protein tüketme, yiyecek yemeyi erken bir saatte bırakma ve aslı olmayan sözde olağanüstü ilaçların kullanımı en sık meydana getirilen beslenme hatalardan bazılarıdır. Hangi besinin ne kadar tüketileceği ve son öğünün ne vakit olması gerektiği kişiye hususi belirlenmelidir. Ek olarak, mucize adı altında satılan aslı astarı olmayan haplar hakkında ve rejim ürünlerinin de belirli bir kaloriye haiz olduğu ve fazlasının vücutta yağlanmaya sebep olduğu hakkında insanoğlu bilgilendirilmelidir. Bununla beraber, fazla protein ve su tüketiminin böbreklerde yol açmış olduğu tahribat hakkında ve yetersiz beslenme yada şok diyetlerin vücuda verdiği zararlar hakkında halkın daha bilgili olması sağlanmalıdır. Şok diyetlerin ve diyetisyen kontrolü haricinde bilgisizce meydana getirilen diyetlerin karaciğer yağlanması başta olmak suretiyle karaciğer ve böbrek sağlığı için risk oluşturabileceği unutulmamalıdır.”

Son Dakika Haberler