Cüneyt Arkın öldü mü? Cüneyt Arkın niçin öldü, hastalığı neydi?

Yeşilçam’ın efsaneleşmiş adı Cüneyt Arkın, tedavi görmüş olduğu hastanede yaşamını yitirdi.
CÜNEYT ARKIN KİMDİR?
Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır’dır. Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’in merkezine bağlı Karaçay köyünde hayata merhaba dedi. Babası Kurtuluş Savaşı’na katılmış Hacı Yakup Cüreklibatur’dur. Aslen Nogay Türkleri’ndendir. Eskişehir Mustafa Kemal Atatürk Lisesi’nde tahsil gören Arkın, 1961 senesinde İstanbul Tıp Fakültesinden mezun oldu.
Memleketi Eskişehir’de, yedek subay olarak askerliğini yaparken, Göksel Arsoy’un başrol oynadığı Şafak Bekçileri (1963) filminin çekimleri esnasında yönetmen Halit Refiğ’in dikkatini çekti. Askerliğini bitirdikten sonrasında Adana ve civarında doktorluk yapmış oldu. 1963 senesinde Artist dergisinin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Arkın, 1963’te Halit Refiğ’in teklifiyle beyazperde oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde 30 kadar film çevirdi. 1964 senesinde oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın’ın kariyerinde bir kırılma noktası oldu. Bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonrasında gene Halit Refiğ’in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi.
Bu zamanda İstanbul’a gelen Medrano Sirki’nde altı ay süreyle akrobasi eğitimi aldı. Burada öğrendiklerini Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde beyaz perdeye aktararak, Türk sinemasına daha ilkin asla örneği olmayan bir biçim getirdi.
Kısa sürede avantürlü filmlerin en oldukça aranan isimlerinden biri haline geldi. Kariyeri süresince westernden komediye, serüven filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmler çekti.
12 Mart periyodu esnasında, 4. Altın Koza Film Festivali’nde (1972) jürinin ilk oylamasında Yılmaz Cenup’i Baba filmindeki rolüyle en iyi adam oyuncu seçmesine karşın hemen sonra siyasal baskılarla Cenup’in yerine, ilk oylamada Yaralı Kurt filmindeki performansıyla ikinci olan Cüneyt Arkın’ı en iyi adam oyuncu seçti. Bu karara tepki gösteren Arkın ödülü reddetti.
Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç’ın yapmış olduğu 1982 tarihindeki Dünyayı Kurtaran Adam zaman içinde bir kült film haline geldi. 1980’li yıllarda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev benzer biçimde aksiyon filmlerinden sonrasında, 1990’lı yıllarda polisiye dizilere yöneldi.
Cüneyt Arkın, at binmede ve karatede uzman sporcu unvanına haizdir. Oyunculuğun yanı sıra tv izlenceleri sunmuş ve kısa bir süre gazetelerde sağlıkla ilgili köşe yazarlığı yapmıştır. 2009 senesinde omurgasındaki sinir sıkışmasından dolayı ortalama üç ay hastanede tedavi görmüştür.
ÖZEL HAYATI
Cüneyt Arkın ilk evliliğini 1964 senesinde kendisi benzer biçimde hekim olan Güler Mocan ile yapmış oldu. Bu evlilikten kızları Filiz (1966) hayata merhaba dedi. 1968’de boşandıktan bir yıl sonrasında Betül (Işıl) Cüreklibatur ile evlenen Arkın’ın, bu evlilikten Kaan ve Murat adlarında iki evladı vardır. Kızı bir şirkette genel müdürlük meydana getiren Arkın’ın oğullarından Murat da dizilerde oyunculuk yapmaktadır. Bir dönem alkolizm tedavisi görmüş olan Arkın, alkol, uyuşturucu ve gençliğin sorunları temalı sayısız konuşma vermiş, bunlarla ilgili teşekkür beratları ve onur ödülleri almıştır.
 
 

Son Dakika Haberler