Fırat Havzası için ‘siyanür’ paniği! Valilik’ten izahat geldi

25.06.2022 01:29 Son Güncelleme: 25.06.2022 01:31Haber Deposu: DHA Erzincan’ın İliç ilçesine bağlı Çöpler köyünde, 2010 yılından itibaren altın çıkarılan Çöpler köyündeki Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafınca işletilen madenindeki sızmadan dolayı İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulmuş oldu. İlçe Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında ilçe jandarma komutanlığı tarafınca oluşturulan bir ekip, 22 Haziran 2022 günü bölgeye giderek lüzumlu araştırma ve araştırmalarda bulunmuş oldu.

Hazırlanan tutanakta, “Madeni çevherden ayrıştırmak için kullanılan siyanürlü solisyonu borular vasıtası ile damlama yöntemi ile Liç sahası üstündeki çevhere damlatıldığı söz mevzusu işlem devam ederken sistem üstünden tazyik kaybı algılandığı ve tespiti için ilgili birimin derhal vakaya müdahale etmiş olduğu 21 Haziran 2022 saat 02.45’de algılanan tazyik kaybının 28 nolu lift bölümünde siyanürlü solisyonun pompalandığı boruda meydana gelen yırtılmadan kaynaklandığı aynı gün saat 05.00 sıralarında tespit edildiğini ve tespite müteakip derhal siyanürlü solisyonun borular vasıtası ile pompalanması işleminin durdurulduğu, meydana getirilen incelemede lift 28 bölgesinde yırtılan boru içinde ortalama 20 metre küp siyanürlü solisyonun eğime bağlı olarak lift 27, lift 26, lift 25 ve Liç sahası doğu erişim yoluna akmış olduğu, Liç sahası altında döşeli bulunan Membranın söz mevzusu yolda bittiği ve siyanürlü solisyonun bir kısmının eğime bağlı olarak söz mevzusu yola akmış olduğu beyan edilerek çalışmalara başlandığı ve iş makineleri ile bağlantı yolu bölgesindeki siyanürlü solisyonun akmış olduğu dolgu yerin sıyrılarak alınan malzemenin lift 23’e aktarıldığı ve yolun sodyum hipoklorit (çamaşur suyu) ile yıkandığı ve süreç süresince saat 05.00 itibari ile siyanürlü solisyonun sahaya pompalanmasının durdurulduğu düzgüsel şartlarda Liç sahasına ana borulardan pompalanan siyanürlü solisyon saha içeresindeki bölümlere damla sulama boruları ile kontrollü olarak verilerek cevherin siyanürlü solisyonu yavaş yavaş emdiği ve cevher içinde bulunan altın ve benzeri madenlerin söz mevzusu solisyona tutunarak Liç sahası altında döşeli Membran üstünden yerleştirilmiş borular vasıtası ile toplanarak ADR tesisine aktarıldığı ve burada ayrıştırma işlemine doğal olarak tutulduğu, söz mevzusu yırtılan borunun ana borudan damla sulama kılcal borularına giden destek boru olduğu ve yırtılma sebebi ile yığına damla sulama şeklinde verilmesi ihtiyaç duyulan solisyonun cevherin emebileceğinden fazla oranda olması sebebi ile cevher üstünde eğime bağlı olarak akıntıya sebep olduğu akıntı sonucunda lift 28’den lift 27, lift 26, lift 25 ve bağlantı yoluna akmış olduğu ve bir kısmının yığın altında döşeli Membran ın dışına çıkmış olduğu ve ilgili bölgeye müdehale edilmiş olduğu beyan edilmiş olup, olayın ilgili şirket tarafınca Erzincan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne 22 Haziran 2022 tarihinde Anagold, 22. E. 63 sayılı yazı ile bildirildiği görülmüştür” ifadeleri yer aldı. 
VALİLİK YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
İddialar üstüne Erzincan Valiliği yazılı bir izahat yapmış oldu. Meydana getirilen yazılı açıklamada şöyleki denildi:
“İlimiz, İliç İlçesi, Çöpler köyü mevkiinde Anagold Madencilik San. ve Tic. A.Ş. tarafınca işletilen karmaşık madeni işletmesinde, 21.06.2022 tarihinde gece saatlerinde Yığın Liç sahasına siyanür içerikli solüsyon taşıyan boru hatlarında meydana gelen arıza sebebiyle ortalama 20 m3 solüsyonunun akmış olduğu, Solüsyonla kontamine olan alanın hipoklorit kullanılarak nötralize edilmiş olduğu, Kontamine toprağın iş makinaları vasıtasıyla temizlenerek liç sahasına taşındığı tespit edilmiştir. Bu kapsamda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, İzleme ve Denetim Daire Başkanı Başkanlığında, İl Müdürlüğümüz teknik personellerince sahada lüzumlu araştırma ve değerlendirmeler yapılmış, meydana getirilen tespitte bölgedeki mevsimsel akış gösteren hiçbir dereye akış olmadığı, Fırat havzasına gözlemsel olarak ulaşmadığı tespit edilmiştir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca yetkilendirilmiş Lisanslı Çevre Laboratuvarı tarafınca, Müdürlüğümüz teknik çalışanları nezaretinde, kirlendiği iddia edilen alanın 27 değişik noktasından numune alınmış olup, ilgili laboratuvar tarafınca analizleri gerçekleştirilecektir. Lüzumlu araştırma ve değerlendirme Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafınca sürdürülmektedir.”

Son Dakika Haberler