Göbeklitepe’de Sibirya kökenli aletlerin sırrı

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Kafkasya Orta Asya Arkeoloji Araştırmaları Merkezi’nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Semih Güneri, 11-13 Haziran’da İstanbul’da meydana gelen Dünyaya Kültür Taşıyan Ön Türk Kurultayı’nda son yıllarda geliştirdikleri Sibirya-Göbeklitepe hipotezinin ilk sunumunu, meslektaşı Prof. Dr. Ekaterine Lipnina ile 2 ayrı oturumda yapmış oldu.
Internasyonal toplantıya 20’den fazla bilim insanının kendi grubuyla katıldığını kaydeden Prof. Dr. Güneri, 30 bin yıl ilkin Sibirya’dan çıkan ve tüm Asya’ya sonrasında Doğu ve Şimal Avrupa’ya yayılan göç bulunduğunu kaydetti, bu göçleri arkeolojik belgeler üstünden izlediklerini dile getirdi. Göçlerin en mühim kolunun Yakın Doğu’ya uzandığını vurgulayan Prof. Dr. Güneri, şöyleki konuştu:  
“Göbeklitepe yüksek kültürünün Sibiryalı baskı mikro dilgi taş Alet teknolojisinin taşıyıcıları ile olan ilişkileri artık bir sır değil. Orta Asya dağlık koridoru üstünden Zagroslar’a ulaşan ve Şimal Irak üstünden Göbeklitepe kültürü ile buluşup kaynaşan Sibiryalı/Şimal Asyalı yerli halkların bölgedeki izlerini Zagroslar bölgesine ilişkin genetik analizlerin neticeleri da doğruluyor. Sibirya-Yakın Doğu Üst Paleolitik göçleri maddi kültür belgeleriyle doğrulanmış bir süreçtir.
Andığımız taş alet üretim teknolojisi çok açık ki ortalama 7 bin kilometre doğudan batıya doğru taşınmış. Bu teknoloji en erken Türk dili konuşan halklar tarafınca uzak mesafelere direkt mı iletiliyor yoksa ara istasyonlara taşınarak mı uzun mesafeyi katediyor, bir netlik yok fakat gene de arkeolojik belgelere bakılırsa Sibiryalı halkların Zagroslar bölgesine ulaştığını biliyoruz. Sibiryalı avcı-toplayıcılarla yerli Zagroslu avcı-toplayıcılar içinde ilişkiler olmuş görünüyor. Genetik araştırmaların neticeleri da aslına bakarsanız Sibiryalı halkların Zagroslar’a kadar ulaştığını gösteriyor.”
 
PROF. Dr. Semih Güneri’nin açıklaması, yeni bir suali da gündeme getirdi. Sibirya’dan Göbeklitepe’ye yönelen bu teknoloji transferi insanlı bir göçle mi oldu ve içlerinde Türkler var mıydı?
Prof. Dr. Osman Karatay (Ege Üniversitesi): “Cenup Sibirya kuşağından Avrupa’ya doğru Türk kavimlerinin üç dalga halinde göçleri olmuştur. Üçüncü dalga MÖ 2600-2400 içinde. Bir çok dejenere oldu. Son dalganın çoğunluğu Germen kavimlerinin arasına girdi. O yüzden Germen kavimleri ile Türkler içinde genetik bir akrabalık var. Ek olarak Sibirya’dan bir teknoloji göçünün yada alet transferinin Göbeklitepe bölgesine yöneldiğini biliyoruz. Bulgular var. Sadece insanların gelip gelmediğini yada gelenler var ise da bunların Türkler olup olmadığını hemen hemen bilmiyoruz. Aslına bakarsan 12 bin yıl ilkin bugün bildiğimiz anlamda ‘Türk’ olmaz. Sadece ‘ortak atalarımız’ diyebileceğimiz kavimler olabilir.” Doçent Dr. Murat Öztürk (İnönü Üniversitesi): “Binlerce yıl öncesini konuşurken, o dönemde milletleri bugünkü anlamda tespit edip sınıflandırmak, hele 30 bin yıl öncesi için imkânsız. Sibirya’dan binlerce yıl ilkin yapıldığı kabul edilen göçlerde kimlerin nereye geldiğini tespit pek mümkün değil.”

Son Dakika Haberler