İnternet, çağdaş yaşamın en mühim ihtiyacı haline geldi

Bilhassa son on yılda hayatımızın her alanına giren bu teknoloji, artık eğer olmazsa olmaz bir gerekseme olarak tanımlanıyor. Bununla beraber Çin Internasyonal Kalkınma ve Informasyon Merkezi tarafınca gösterilen rapora bakılırsa, dünya genelindeki 2,9 milyar insanoğlunun şu demek oluyor ki tüm insanların ortalama %38’inin hala internete erişimi yok.
Gelişmiş ülkelerde 5G yarışının yapıldığı, kamuya açık alanlarda bile parasız Wi-Fi noktalarıyla günün her saati istenilen derhal her yerden erişimin sağlanabildiği böylesine mühim bir mecranın, neredeyse dünyanın geri kalan yarısı tarafınca asla kullanılmıyor olması hakkaten şaşkınlık verici bir durum.
Doğal olarak burada web kullanmamanın bir tercih değil, zorunluluk bulunduğunu da hatırlatalım. Şundan dolayı rapora bakılırsa web erişimi bulunmayan ülkelerin tamamına yakını geri kalmış yada gelişmekte olan ülkeler olarak sınıflandırılan ülkelerden oluşuyor. Bu tip ülkelerin önceliğinin web şeklinde “lüks” gereksinimler yerine günlük yaşamın idame ettirilmesi için yiyecek ve temiz su olduğu düşünüldüğünde, niçin hala bu bölgelerde internete yatırım yapılmadığını ya da yapılamadığını daha iyi anlamış oluyoruz. Öte taraftan gösterilen rapor fazlaca garip bir ön görüyü de paylaşıyor. Buna bakılırsa dünya genelindeki web trafiği, 2020 yılından 2030 yılına kadar geçecek sürede, kendinden önceki 10 seneye bakılırsa tam 16 kat artacak. Kim bilir, eğer bu ön görü doğru çıkarsa bir ihtimal webin varlığından bile habersiz olan insanoğlu bile bigün toplumsal medyada kendi profillerini oluşturabilirler.

Son Dakika Haberler