Rus filosunun vurulmuş olduğu iddia edildi: Ukrayna’dan flaş cevap

31.07.2022 12:03 Son Güncelleme: 31.07.2022 12:06Haber Deposu: Foto: Arşiv Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile süregelen cenk aylardır hız kesmenden devam ediyor.
Son dönemde ülkenin doğu bölgelerinde yoğunlaşan harpte Rus ordusu Ukrayna güçlerini itmeye devam ederken Kırım’dan dikkat çeken bir haber geldi.
AFP’de yer edinen son dakika gelişmesine gore, Ukrayna Kırım’daki Rus filosuna hücum düzenledi.
VALİ DÜNYAYA DUYURDU AÇIKLADI
Rusya’nın ilhak etmiş olduğu kentin valisi Mihail Razvozhayev, Pazar günü Kırım’ın Sivastopol limanında Rus filosuna insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda beş kişinin yaralandığını söylemiş oldu.
Rus yetkililer halka ‘lüzumlu olmadıkça dışarı çıkmayın’ uyarısında bulunmuş oldu.
(Fotoğraf/Arşiv)
ST. PETERSBURG’DAKİ KUTLAMALARA PUTİN DE KATILACAK
Rus Birliği Günü kapsamında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılacağı Saint Petersburg’daki deniz geçit töreni de dahil olmak suretiyle Rusya’da büyük kutlamalar yapılacak.
Rus yetkililerin iddialarına kısa sürede Ukrayna cephesinden yalanlama geldi. Özgürlük’te yer edinen habere gore Kıyı Odessa askeri bölgesi sözcüsü Sergiy Bratchuk, Ukrayna’nın saldırının arkasında olduğu iddialarını “saf provokasyon” olarak nitelendirdi.
Ukrayna ordusu geçtiğimiz saatlerde çatışmalarda 100’den fazla Rus askerinin öldürüldüğünü ve minimum 7 tankın da imha edildiğini duyurmuştu.
ZELENSKİ GECE YARISI DUYURDU: HEMEN TERK EDİN
Öte taraftan son dönemde iki ordu içinde kanlı çatışmalara sahne olan Donetsk için Zelenski’den flaş bir davet geldi.
Ukrayna lideri Donetsk bölgesinde insanların mecburi tahliyesi için yönerge verdiğini söylemiş oldu.
Gece geç saatlerde kameraların karşısına geçerek halka seslenen Zelenski, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
‘Yüzbinlerce insan, on binlerce çocuk var. Birçoğu gitmeyi reddediyor. Sadece gitmeleri gerek ve bu ne kadar erken olursa, Donetsk bölgesinden ne kadar fazlaca insan ayrılırsa, Rus ordusunun öldürmeye zamanı o denli azca olur. Fırsatınız var ise, lütfen cenk bölgelerinde kalmaya devam edenlerle konuşun. Bilhassa çocuklu ailelerse, lütfen onları ayrılmaları gerektiğine ikna edin.’
Ukraynalı makamlara gore bölgede hala 200 ile 220 bin içinde sivil bulunuyor.
Tahıl koridoru için ilk rota belli oldu

Son Dakika Haberler