Sol göz kapağı seğirmesi niçin olur, iyi mi geçer?

Sol göz seğirmesi (blefarospazm) uykusuzluktan magnezyum eksikliğine kadar pek fazlaca nedenden kaynaklanabiliyor. Ek olarak egzersiz sonrası, göz yorgunluğu yaşadığınızda, uzun süre kafein ve sigara tüketildiğinde de görülebiliyor. İşte sol göz kapağı seğirmesinin öteki sebepleri…
Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hayrullah Karaağaç, “Göz numaramız arttığında gözlerimizi kısarak bakma eğiliminde oluruz, bu da kaslarda bitkinlik yapmış olup seğirmeye niçin olabilir. Göz seğirmesinin tedavisi sebebe yöneliktir. İlerleyip kronikleştiğinde ‘blefarospazm’ denilen istemsiz kapak kapanmasına dönüşebilir.
Gözlük takmak, gözlük numarasını değişiklik yapmak, kuruluk damlası kullanmak, kimi zaman yüz kasları eşlik ediyorsa botoks enjeksiyonu benzer biçimde çözümler tedavide uygulanabilir. Göz seğirmelerinin kronikleştiği (devamlı hale geldiği) vakalar ‘iyi huylu blefarospazm’ olarak adlandırılır. İyi huylu esansiyel blefarospazm göz kapaklarının kısmen yada tamamen kapanmasıyla sonuçlanan devamlı, istemsiz kasılmaları ihtiva eder. İyi huylu esansiyel blefarospazmı olan hastalar, mühim fonksiyonel bozukluklara haiz olabilir ve durum uzun soluklu tedavi gerektirebilir” ifadelerini kullandı. Op. Dr. Hayrullah Karaağaç, “Göz seğirmesinin kati sebebi bilinmese de meydana getirilen birçok araştırma yorgunluğun, stresin, göz yorgunluğunun, uzun süre bilgisayar ekranı kullanmanın, sigara kullanımı ve aşırı kafein tüketiminin göz seğirmesini tetikleyebileceğini göstermektedir” diyor.
1- D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİD vitamini yetersizliği kalsiyum emilimini azaltarak sol gözde seğirmeye yol açabilir. Göz seğirmenizin sebebi D vitamini eksikliği ise doktorun verdiği D vitamini ilacını kullanmalı ve balık, balık yağı, süt ve süt ürünleri benzer biçimde gıdalar tüketmelisiniz.
2- B12 VİTAMİNİ EKSİKLİĞİB12 vitamini eksikliği de sol gözde seğirmenin nedenlerindendir. B12 ilaçları kullanarak yada balık, kuzu ve dana eti benzer biçimde B12 açısından varlıklı gıdaları tüketerek bu eksikliğinizi giderebilirsiniz.
3- GÖZ KAPAĞI VE KORNEA İLTİHABIBu duruma blefarit (göz kapağı iltihabı) adı verilir. Bakterilerin aşırı çoğalması, göz kapağının yağ bezlerince tıkanması ve alerji benzer biçimde problemler blefarite niçin olabilir. Blefarit de gözde seğirmeye neden olan faktörlerdendir. Göz kapağı iltihabını önlemek için elinizi gözünüze değdirmeden ilkin ellerinizi sudan geçirin. Göz makyajınızı çıkarmadan uyumayın.
4- STRESHerkesin bedeni strese değişik tepki verir. Sol göz seğirmesi de vücudun strese verdiği tepkilerdendir. Stres, bilgisayara uzun süre bakmak yada kitap okumak benzer biçimde göz yorgunluğuyla alakalıysa sol göz seğirmesi ile daha sık yüz yüze gelirsiniz. Stresten uzak durarak, stres kaynaklı göz seğirmesinden kurtulabilirsiniz.
5- YORGUNLUKUykusuzluk ve bitkinlik da sol gözde seğirmeye yol açabilir. Uykunuzu iyi alıp yorucu işlerden uzak durarak göz seğirmesini önleyebilirsiniz.
6- KAFEİN VE ALKOLAşırı kafein ve alkol alımı sol göz seğirmesini tetikleyebiliyor. Çaresi ise alkolden uzak durmak, kafein tüketimini sınırlandırmak.
7- SİGARA İÇMEKÖzellikle de sol göz merceği ve retina hücrelerini etkileyen sigara, göz seğirmesine de yol açabilir.
8- MAGNEZYUM DENGESİZLİĞİMagnezyum dengesizliği su kaybından kaynaklanabilir ve göz seğirmesi dâhil çeşitli spazmlarına yol açabilir.
9- ALERJİToz, polen benzer biçimde alerjiler de sol gözde seğirme yapabilir. Gözlerin ovulması histamin üretir ve bu sol göz kapağının seğirmesine neden olur.
HİSTAMİN NEDİR?
Bağışıklık sisteminin ve midenin muntazam çalışmasını elde eden histamin, organik bir nitrojen bileşenidir ve naturel bir amino asit olan histidinden türer. Bununla beraber nörotransmitter yapıya haiz olan madde, beyin hücrelerinin iletişiminde mühim rol oynar.
Vücuda giren herhangi bir patojen mikroorganizmaya karşı yanıt oluşturan bazofiller ve mast hücreleri, bu yanıt esnasında histamin üretir. Histamin kılcal kan damarlarını daha geçirgen bir hale getirerek beyaz kan hücrelerinin daha süratli hareket etmesini sağlar ve enfeksiyonlara karşı mücadeleyi destek sunar.

Son Dakika Haberler